جاذبه های فراموش نشدنی کیش

جزیره کیش به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری جنوب ایران به شمار می رود که اخیرا با تلاش مسئولین و شهردار و با برنامه ریزی های صورت گرفته مبدل به جزیره افسانه ای برای گذاراندن اوقات خوش گردشگران گشته است. دیدنیهای جزیره کیش آنقدر بی شمار است که اگر کسی به این جزیره سفر نکرده باشد با بیشتر دیدنیهای آن آشنایی دارند. در این مطلب با بهترین جاذبه های دیدنی جزیره کیش آشنا خواهید شد.

کشتی یونانی کیش:

این کشتی امروزه به یکی از نمادهای کیش مبدل گشته است که سالانه گردشگران تور کیش بسیاری از این کشتی به گل نشسته دیدن می کنند. بسیاری از گردشگران ترجیح می دهند تا این کشتی زیبا را در ساعات طلوع و غروب خورشید تماشا نمایند. زیرا منظره ی فوق العاده ای از غروب آفتاب در پشت این کشتی ایجاد می شود که بسیار دیدنی است. تا کنون علت اصلی به گل نشستن این کشتی مشخص نشده است ولی خرافات زیادی در مورد این کشتی به گل نشسته وجود دارد. در تاریخ 4 مرداد ماه سال 1345 این کشتی به هنگام برگشت از ایران در فاصله ی کوتاهی از روستای باغو کیش به گل می شیند.

 

جاذبه های فراموش نشدنی کیش

 

شهر زیرزمینی کاریز:

کاریز کیش در عمق 18 متری از سطح زمین واقع شده است و دارای مساحت تقریبی 10000 متر مربعی است. این دیدنی زیبای کیش در قسمت جنوبی جزیره قرار دارد. مسئولین جزیره کیش امروزه غرفه های مختلف صنایع دستی و محلی را در این شهر افسانه ای به نمایش گذاشته اند. از بخش های دیدنی و جذاب این کاریز وجود سقف مرجانی به قطر هشت مترمربعی است که زمانی بستر دریا بوده است. گردشگران تور کیش قطعا از تماشای صدف ها و آبزیانی که امروزه به صورت فسیل در سقف مرجانی دیده می شود، لذت خواهند برد. با دقت به این فسیل ها نظر شما را لاک‌پشتی جلب خواهد کرد که حدود 600 میلیون سال قدمت دارد. برخی از ویژگیهایی که این شهر زیر زمینی را منحصربفرد کرده است از جمله می توان به مرجانی بودن جزیره، آب شیرین قنات، هوای خنک در زیر زمین و سقف مرجانی پر از فسیل های با قدمت بسیار بالا، اشاره کرد.

 

جاذبه های فراموش نشدنی کیش

 

خانه بومیان کیش:

خانه بومیان کیش نزدیک به 200 سال قدمت دارد که توسط فردی به نام حاح عبداله ابن شاهین به وسعت 1500 متری ساخته شده است. حاج عبداله به پیشه ی لنج سازی و تجارت مروارید مشغول بوده است و این خانه را از نسل های قبل خود به ارث برده بود. هر یک از اتاق های خانه بومیان کیش برای انجام کاری خاص مانند اتاق مهمان مردان، انواع انبار، اتاق تابستان، اتاق زمستان، اتاق مهمان زنان، مکتب خانه و ... مورد استفاده قرار می گرفت. این خانه متشکل سالن پذیرایی، آشپزخانه، 15 اتاق تو در تو و دو حیاط بزرگ و... می باشد. خانه بومیان امروزه به یک مکان گردشگری برای بازدید گردشگران مبدل گشته است. این خانه در واقع با هدف آشنایی تاریخ، فرهنگ، آداب و رسوم، روش زندگی و صنایع دستی منحصر به فرد بومیان کیش و ایجاد شغل برای مردمان بومی محله و رسیدن به توسعه گردشگری پایدار برای جزیره کیش به عنوان یکی از دیدنیهای معروف کیش می توان معرفی کرد. خانه بومیان کیش اصالت مهمان نوازیی و خون گرمی مردمان جزیره را نشان می دهد.

 

جاذبه های فراموش نشدنی کیش

 

آب انبار کیش:

در زمان های قدیم یکی از روش های رایج برای انبار کردن آب، استفاده از آب انبار کیش بوده است. به هنگام بارش های فصلی آب حاصل از این بارندگی ها به این مخازن هدایت شده و در آن ذخیره و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بخش های جالب آب انبار کیش کاربرد دانش بومی در استخراج آب باران و مدیریت آب های روان به همراه تغذیه سفره های اب زیرزمینی توسط گذشتگان و پیشینیان رمز تاریخ طولانی سکونت و رونق تجارت دریایی در جزیره کیش کم باران بوده است. آب انبار کیش در نزدیکی شهر حریره کیش واقع شده است و منبع اصلی تامین آب مردمان ساکنین جزیره در آن زمان بوده است.

 

جاذبه های فراموش نشدنی کیش

 

درخت سبز کیش:

درخت انجیر یا لور جزء قدمت ترین و کهنسال ترین درخت جزیره کیش به شمار می رود که بین 500 تا 600 سال سن دارد که به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری کیش به شمار می رود. شاخه های درخت های انجیر به سمت زمین پیش می روند و رشد می کنند و پس از مدتی این شاخه ها به ریشه مضاعف شده و به تنه ی درخت پیوند می خورند. سرانجام درخت انجیر با چندین ریشه و ساقه ی در هم تنیده شده و تنومند شود. گردشگران تور کیش برای برآورده شدن آرزوها و خواسته هایشان پارچه های رنگی به شاخ و برگ این درخت گره می زنند.

 

جاذبه های فراموش نشدنی کیش