آغاز ساخت و سازها در جزیره کیش برای همکاری با قطر در جام جهانی

 

آغاز ساخت و سازها در جزیره کیش برای همکاری با قطر در جام جهانی

 

دبیرشورای ورزش منطقه آزاد کیش از آغاز اقدامات عملیاتی برای همکاری با قطری‎ها از هفته آینده خبر داد و گفت: این همکاری برای برگزاری کمپ در نظر شده نه برای دیدارهای جام جهانی.

پس اعلام رسمی قطر برای میزبانی مسابقات فوتبال جام جهانی 2022، خبرهایی از بهره مندی امکانات جزیره کیش برای برگزاری این رویداد بزرگ و برگزاری کمپ آماده سازی بعضی از کشورها در جزیره ارائه شد. مسئولان فوتبال قطر با در نظر داشتن شباهت های موجود و نزدیک بودن شرایط آب و هوایی کیش به قطر، خواهان بهره مندی از امکانات جزیره برای برگزاری مسابقات جام جهانی بودند. همچنین با وجود مشکلات سیاسی که بین قطری ها با برخی کشورهای همسایه مانند عربستان، بحرین و امارات وجود دارد، این امر اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش بسیار پیگیر این موضوع بودند تا بتوانند این رویداد را عملی سازند. اگرچه در ماه های گذشته این مسئله در سایه موضوعاتی مانند برگزاری جام جهانی 2018 روسیه و دغدغه های فدراسیون فوتبال برای این رویداد، لیگ قهرمانان آسیا و حضور پرسپولیس در فینال و البته موضوع بازنشستگی مهدی تاج قرار گرفت ولی بنا به گفته رئیس کمیته سازماندهی جام جهانی 2022 قطر، این کشور در حال بررسی پیشنهاد و وضعیت ایران و سایر کشورهایی است که می توانند در برگزاری این رویداد مهم همکاری داشته باشند.

بهرام افشارزاده دبیر شورای ورزش و تربیت بدنی سازمان منطقه آزاد کیش بر اهمیت این موضوع تاکید داشتند و اعلام کردند به زودی کارهای عملیاتی جهت فراهم کردن شرایط میزبانی و همکاری بهتر با قطری ها آغاز خواهد شد.

وی در ادامه افزود: لازمه ی همکاری قطری ها برای برگزاری کمپ تمرینی تیم های شرکت کننده در جام جهانی 2022، فراهم بودن امکانات کافی و مورد تایید فیفا است. وی بیان داشت که در طی ماه های گذشته پیگیر این موضوع بوده ایم و در حال فراهم کردن مقدمات هستیم تا این فرصت را داشته باشیم تا جزیره کیش را مجهز به امکانات کنیم. با وجود اینکه مشکلات ارزی، کارهایمان را به تاخیر انداخت ولی خوشبختانه توانستیم بسیاری از آن ها را به سرانجام برسانیم.

افشارزاده در ادامه افزود از هفته آینده تمام صحبت ها بر روی کاغذ قرار می گیرد و جنبه عملی پیدا می کند. در ساخت و سازهای لازم در جزیره کیش با اسپانسرها به توافقات لازم رسیده ایم و هفته آینده قراردادهایی در این زمینه منعقد می شود تا آغازی برای همکاری با قطری ها باشد.

دبیر شورای عالی ورزش کیش در ارتباط با برنامه های عملیاتی که قرار است جهت برپایی کمپ تمرینی در کیش داشته باشیم، گفت: ساخت و سازهای زیادی می بایست داشته باشیم. برای اینکه بتوانیم نظر موافقت های لازم را جلب کنیم به تعداد کافی زمین فوتبال جهت تمرین به همراه با تجهیزاتی نظیر خوابگاه، استخر، سونای خشک و بخار و بخش غذاخوری نیاز داریم. در صدد هستیم 5-6 زمین این‌چنینی در کیش داشته باشیم تا فضای لازم برای این کار فراهم شود.

همچنین پیگیر بازسازی تجهیزات ورزشی کیش هم هستیم. این کار را نیز از هفته آینده و از زمین اسکواش آغاز خواهیم کرد. البته کار، کار راحتی نیست. باید اسپانسری داشته باشیم تا تعهد مالی بدهد، البته آگهی مناقصه داده شده است.

افشارزاده در ارتباط با اینکه کشورهای دیگر هم کاندیدای این موضوع هستند و هنوز مسئولان قطری از اعلام خبر موافقت فیفا در مورد همکاری با ایران صحبتی نداشته اند گفت: به نظر می آید کیش ایده آل ترین و بهترین گزینه برای این امر باشد. قطری ها و مسئولان فیفا تمایل دارند از همکاری کشوری بهره مند شود که دارای فضایی سالم و به دور از مسائل و مشکلات اخلاقی باشد و چه گزینه ای بهتر از کیش.

دبیر شورای عالی ورزش کیش در جواب سوال اینکه: آیا امکان دارد فیفا برای تجهیز این جزیره برای جام جهانی کمک مالی داشته باشد؟ گفت: خیر، در این زمینه فیفا همکاری نخواهد کرد.

افشارزاده در پایان بیان داشت: سرمایه گذاری های لازم برای مجهز نمودن جزیره کیش را خواهیم داشت. این سرمایه گذاری، هزینه بیهوده نیست چراکه نتیجه کار تا سالیان سال برای ورزش کشور ارزشمند خواهد بود.